Haber

TÜBİTAK’ın En Prestijli Çağrısına MSKÜ Damgası 

Son Güncelleme Tarihi : 07.09.2021 00:00
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), TÜBİTAK destekli proje sayısını arttırarak yenilikçi ve girişimci bir AR-GE Üniversitesi olma hedefine hızlı ve sağlam adımlarla ilerliyor.
Bu çerçevede MSKÜ, TÜBİTAK’ın en prestijli çağrısı 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında bilim dünyasında büyük bir atılım gösterdi.  
2021 Yılı 1. Döneminde toplam 29 proje üreterek üstün başarılar elde eden MSKÜ; desteklenen proje sayısında da rekor orana ulaştı.
TÜBİTAK tarafından 4 projesi desteklenen Üniversitemiz, böylece tarihi boyunca TÜBİTAK’tan en fazla kabul aldığı dönemlerden birine daha imza attı.
Yeni bilgiler üretilmesi, bilimsel analizlerin yapılması veya teknolojik problemlerin çözümlenmesine yönelik proje başvurularını kabul eden TÜBİTAK 1001 Çağrısı, Üniversitemizin çeşitli bölümlerinden 4 projeyi destekleyecek.

Projesi TÜBİTAK tarafından başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kara Subaşat’ın “Diş Folikül Mezankimal Kök Hücre Eksozomları Ekilmiş Üç Boyutlu Nanofiber Doku İskeleleri (Dermal Matris) Kullanılarak Tip 1 Diyabetik Ayak Yara Modeli Oluşturulmuş Sıçanlarda Hızlandırılmış Yara İyileşme Potansiyellerinin Belirlenmesi” başlıklı projesi; Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Göktaş’ın “Göz İzleme Teknolojisi İle Mobilyalar Üzerinde Oluşan İlgi Odaklarının Görüntülenmesi ve Yeni Ürün Tasarımındaki Etkinliğinin Belirlenmesi” başlıklı projesi; Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömür Baysal’ın “Domates Güvesi İle Mücadelede Kitinaz İmmobilize Nişasta Kaplı Silika Nanopartiküllerin Kullanımı ve Kontrollü Pestisit Salım Sistemi Oluşturulmasına Yönelik Model Çalışma” başlıklı projesi; Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öztürk’ün “Yenilebilir Bazı Mantarların Sitotoksik Aktiviteden Sorumlu Bileşiklerinin İzolasyonu ve Yapılarının Aydınlatılması ve Metastazı Engelleme Potansiyellerinin In Vitro Belirlenmesi” başlıklı projesi endüstri, sağlık ve tarım alanlarındaki sorunlara çözüm arayacak.
Basın, Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü Tarih : 07.09.2021 00:00
Okunma Sayısı : 564