Rektörümüzden

Rektörümüzün Mesajı

Sevgili Öğrenciler;
Ülkemizin gözbebeği Muğla’da bilimsel, sanatsal, sosyal ve kültürel her türlü imkanıyla sizlere eşsiz bir öğrenme deneyimi sunan üniversitemize hoş geldiniz. 
 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak bizler bilgiyi geliştirmeye, desteklemeye ve toplumsal ilerlemeye katkıda bulunmayı hedefleyen uygulamalı ve stratejik araştırmalara ağırlık veriyoruz. Yapay zekadan, yazılım mühendisliğine ve genişletilmiş gerçeklik teknolojilerine uzanan programlarımızla, sizleri geleceğin mesleklerine hazırlıyoruz. Aynı zamanda programlarımızın tümünde, eleştirel düşünmeyi, ekip çalışmasını ve girişimciliği geliştirmeye yardımcı olan bir temel sunuyoruz. Yönetim anlayışımızın çekirdeği öğrencilerimize fırsatlar yaratarak hedeflerine ulaşmaları için cesaret vermek üzerine inşa edilmiştir. Üniversitemizde dersler öğrencilerimizin aktif katılımı için tasarlanmış sınıflarda işlenmektedir. Buna ek olarak çok çeşitli uygulama çalışmalarının gerçekleştirildiği tam donanımlı eğitim laboratuvarları ve stüdyolar öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Sunduğumuz akademik imkanlara ek olarak yerleşkemiz, benzersiz sosyal kültürel ve sportif olanaklarla donatılmıştır.  

Üniversite ailesi olarak yüksek kaliteli araştırma projeleri üretmek için güçlerin birleştirildiği araştırma grupları geliştiriyor, disiplinler arası takım çalışmasını önemsiyoruz. Çünkü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, paylaşımı ilke edinirken, birlikte üretmeyi temel amaç olarak içselleştiren bir kurumdur.  Nitekim Üniversitemizin teşvik ettiği proje üretme, yaratıcılık ve girişimcilik ruhu son yıllarda birçok meyve vermektedir. Çabalarımızın bir takdiri olarak Üniversitemiz, Türkiye’nin öğrencileri en memnun olan ilk 10 devlet üniversite arasında yer almaktadır. Yine dijital eğitimin çok önem kazandığı günümüzde, uzaktan eğitimde en başarılı üniversiteler sıralamasında üst sıralarda konumlanmaktayız. Öğrencileri kolay iş bulan üniversiteler arasında yer almak gibi sayamadığımız birçok istatistiksel veri, bizlere gurur vermektedir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencilerinin dahil olduğu bilimsel projeler TÜBİTAK, diğer kamu kurumları, özel şirketler ve Avrupa Birliği programları kapsamında her yıl artan bir ivme ile desteklenmektedir.

Bu başarı zincirini geleceğine sağlam bir şekilde bağlayarak, yeni entelektüel değerler ve insan kaynakları yetiştirerek toplumumuza katkıda bulunmak için, sizlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Akademi, endüstri, sivil toplum ortakları ile bölgesel ve uluslararası standartlara ulaşan güçlü bir araştırma odaklı üniversite olma nihai hedefimize ulaşmak için daima ilerliyoruz. Tüm bu nedenlerle, eğitim, araştırma ve yenilik için “Geleceği Öngören” dinamik bir Üniversiteyiz.

Bu ilke ve çalışmalardan hareketle Üniversitemize hayat veren ruhu varlığınızla, ürettiklerinizle, projelerinizle büyütmenizi umuyor, geleceğe güçlü adımlarla birlikte yürüme çağrımı yineliyorum.

 

Prof. Dr. Hüseyin Çiçek

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü

 

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı