Haber

Akyaka'da "Enerji Depolama ve Çevirimi" Tartışılıyor

Son Güncelleme Tarihi : 11.09.2019 00:00

Enerji depolama ve çevirimi alanında kaydedilen son gelişmelerin tartışıldığı Enerji Depolama ve Çevrimi Uluslararası Malzeme Sempozyumu’nun 4.sü, 13-15 Eylül 2019 tarihleri arasında Akyaka'da gerçekleştiriliyor.

Şebeke enerjisinin depolanmasının öncelikli konu olarak belirlendiği sempozyumda, piller ve süper kapasitörler, yakıt / elektrolitik hücreler, enerji depolaması ve dönüşümünde hidritler olmak üzere üç ana faaliyet alanında gerçekleşen son teknolojik gelişimeler uluslararası katılımcılar eşliğinde tartışılacak.

Sempozyumun açılışında konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek de depolanabilir enerjilerin önemine değinerek sürekli artan enerji ihtiyacına ilişkin çözümler üretmek amacıyla gerçekleştirilen sempozyumunun değerli bir bilimsel çalışma olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Çiçek, enerjinin üretilmesi kadar depolanması ve çevriminin de önemli olduğunu belirterek, “Bununla ilişkili olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşmasını da aynı ölçüde önemsemekteyiz. Nitekim dünyadaki yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelim nedeniyle, enerji depolama teknolojilerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bizler enerji depolama teknolojilerinin gelecekte, ihtiyaç olan düşük karbon salınımının sağlanması açısından oldukça ümit vaat eden araçlar olduğunun farkındayız” dedi.

Üniversitemiz ev sahipliğinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, ENDAM ve Uluslararası Yönlendirme Komitesi desteğiyle düzenlenen sempozyumda 18 ülkeden alanında başarılı araştırmacılar, paralel zamanlarda düzenlenen forumlarla depolanabilir enerjinin geleceğini konuşacak.

Yayınlayan : Tarih : 11.09.2019 00:00
Okunma Sayısı : 302