Rektörlük

Rektör Yardımcıları

Prof.Dr. Bakiye UĞUR

Prof. Dr. Bakiye Uğur, Muğla’nın Milas ilçesinde doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlığını İstanbul Göztepe Eğitim ve Uygulama Hastanesi’nden aldı. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent ve profesör oldu.

Prof. Dr. Bakiye Uğur, halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası birçok dergi ve kitapta çalışmaları mevcuttur.

Akademik hayatı boyunca, Ameliyathane Sorumlu Hekimliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Tıp Fakültesi Senatörlüğü, Başhekim Yardımcılığı ve Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Prof. Dr. Bakiye Uğur, İngilizce bilmektedir.

 

Daha Fazla
 

 

Prof.Dr. Adnan ÇEVİK

Prof. Dr. Adnan Çevik, 1967 yılında Bolu’nun Gerede ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. Yüksel lisans ve doktora eğitimini yine aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde tamamladı ve 2002 yılında “XI-XIII. yüzyıllarda “Diyar-ı Bekr Bölgesi Tarihi” teziyle mezun oldu. 1993 yılından itibaren yapmış olduğu öğretmenlik mesleğinden ayrılarak, 1995 yılında Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. 1996-1997 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Arapça dil eğitimi almak için Ürdün Üniversitesi Dil Okuluna gitti. Bu sırada Filistin, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan ve Lübnan kütüphanelerinde çeşitli araştırmalar yaptı.

Ardından görev yaptığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine tekrar döndü ve 2002 yılında yardımcı doçent, 2011 yılında doçent ve 2017 yılında profesör unvanını aldı. Akademik hayatı boyunca fakülte yönetim kurulunda ve Üniversite senatosunda yer aldı, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürlüğü görevlerini üstlendi. Halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Akdeniz Medeniyetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.

Prof. Dr. Adnan Çevik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi ve coğrafyası başta olmak üzere Selçuklu Devri, Anadolu Türk Tarihi ve Beylikler Tarihi üzerine araştırmalar yapmaktadır. “Medeniyetlerin Buluştuğu Başkent; Hasankeyf” adlı bir kitabı ve Anadolu şehir ve kalelerini konu edinen yirmiye yakın makalesi vardır. “I. Uluslararası Batman ve Yöresi Tarihi Kültürü Sempozyum Bildirileri”, “Menteşeoğulları Tarihi Bildirler” ve “Muğla-Menteşe Büyükleri Tarihi” adlı eserlerin de editörlüklerini yapmıştır. Batman ve yöresinde yüzey araştırma projeleri yürüterek, “Kanuni Yolu Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi 1522-1523 Muğla-Rodos” projesini tamamlamıştır. Aynı zamanda, Ulusal yayın yapan pek çok TV kanalında Kürtler ve Kürt meselesi ile ilgili tartışma programlarına katılmıştır.

Prof. Dr. Adnan Çevik, TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nda dört ay boyunca uzman/raportör olarak görev almıştır. Görevi süresince “Muhsin Yazıcıoğlu Suikastı”, “28 Şubat ve FETÖ”, “FETÖ Siyaset İlişkisi” ve “15 Temmuz Darbe Girişiminin Yurt Dışı Yansıması” başlıklı bölümleri kaleme almıştır. Evli ve üç kız çocuğu babasıdır

 

Daha Fazla
 

 

Prof.Dr. Sırrı Sunay GÜRLEYÜK

Prof. Dr. GÜRLEYÜK, 1966 yılında Sivas’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sivas’ta tamamladı. 1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini sırasıyla 1992 ve 1997 yıllarında Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Elektrik Makineleri üzerine yaptı.

1997-2003 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, 2003-2013 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı ve 2013 yılından itibaren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde göreve başladı. Bu üniversitelerde Elektrik-Elektronik Bölümü kurulmasında yer aldı. Bu güne kadar çeşitli Bölüm Başkanlıkları, Müdürlük, Dekan vekilliği görevlerinde bulundu. Amerika ve Avrupa’daki birçok ülkede araştırma yaptı ve ders verdi. Evli ve iki çocuk babası olup İngilizce, İspanyolca ve Arapça bilmektedir.

Daha Fazla